Завршни испит

Ученици осмог разреда полажу завршни испит у матичној основној школи, решавањем три теста –  из српског, односно матерњег језика, математике и комбиновани тест. Полагање теста из српског/матерњег језика биће одржано 17. јуна од 9 до 11 часова, теста из математике 18. јуна од 9 до 11 часова и решавање комбинованог теста 19. јуна од 9 до 11 часова, наводи се у Конкурсу.

На основу успеха на завршном испиту ученик може да освоји највише 40 бодова, односно највише по 13 бодова на тесту из српског/матерњег језика и математике и 14 бодова на комбинованом тесту.

Привремене резултате завршног испита основне школе објавиће 23. јуна до 8 часова. Уколико имају жалбе на резултате завршног испита ученици могу поднети у основним школама 23. јуна од 8 до 15 часова. Пријем и решавање жалби ученика на резултате завршног испита у окружним комисијама је 24. јуна од 8 до 16 часова, а објављивање коначних резултата завршног испита је 28. јуна дo 8 часова.

Ученици листе жеља подносе у матичним основним школама 29. и 30. јуна од 8 до 15 часова. Листе жеља биће објављене  4. јула, када ученици могу да провере тачност листе жеља, а Објављивање званичне листе жеља  биће 5. јула до 12 часова.

Званичне резултате расподеле кандидата по средњим школама и образовним профилима, односно по смеровима гимназија објављује матична основна школа 7. јула до 24.00 часа. Кандидати који су распоређени за упис у средњу школу обављају упис у средњу школу у коју су распоређени 08. и 09. јула од 8.00 до 15.00 часова.

Право на рангирање ради уписа у гимназију и стручну школу у четворогодишњем трајању стиче ученик који је остварио укупно најмање 50 бодова по основу успеха на завршном испиту и општег успеха од шестог до осмог разреда основне школе.

Преузето са сајта: http://www.mpn.gov.rs/